Değerli Sanayicilerimiz;

2017 yılı ekonomik açıdan enflasyon, faiz ve kur arışlarına rağmen toparlanma ve güçlü büyüme performansı gösterdiğimiz bir yıl oldu.

Bu büyüme ve kalkınmamızın en büyük etkeni üretim ve istihdamın kalbi Organize Sanayi Bölgeleri ve burada konumlanan kobilerdir. Bu hamle kalkınmayı tabana yaymış güçlü bir orta sınıf yaratmıştır. OSB’ler bu anlamda; Türkiye Cumhuriyeti tarihinin, ekonomik olarak en başarılı örnekleridir. Çünkü uygun dört dörtlük projelerdir. Dilovası İMES OSB’miz de modern ve sağlam altyapısı, seçkin katılımcı firmalarıyla yeni nesil OSB’lerin en iyi örneklerindendir. Bölgemizde makine, makine yan sanayi, demir-çelik, otomotiv yan sanayi, plastik enjeksiyon, ısıl işlem, cam sanayi vb. alanlarda faaliyet gösteren firmalarımız bulunmaktadır. 17’si yabancı sermayeli olmak üzere 165 firmamızda 7820 kişi istihdam ediliyor. Hepimizin bildiği gibi Altyapıda Betonarme galeri sistemi içinde yer alan tüm altyapımızı SCADA sistemi ile yönetiyoruz. Elektrik, doğalgaz, telekomünikasyon, yağmur suyu, temiz su, yangın suyu, hatların tamamı, hazırladığımız 2,5 x 2,5 ebatlarındaki yeni tip betonarme galerimizden geçiyor. Beton yollarımıza akıllı kablolar döşedik, böylece yerden ısıtma sistemi ile kar yağışından dolayı araçların kaymasını ve trafik kazalarının olmasını önlüyoruz. Bu yıl içerisinde kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi alabilmek için çift devre 36kV 2x(3×477 MCM) Enerji Nakil Hattını 22 Ekim itibariyle devreye aldık. Bunun dışında özellikle bölgemizde ihtiyaç olan Dilovası İMES OSB Camimizin 30 Kasım itibariyle temellerini attık ve hep birlikte bağışlarımızla kısa süre içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Banka, mini çarşı, büfe noktaları projelendirildi ve kısa zaman içerisinde yapımına başlanacaktır.

Hedef Strateji; katma değerli üretim, AR-GE çalışmaları, inovasyon ve işe hazır eleman yetiştirme

Altyapı çalışmalarımızı önemli ölçüde tamamlamış bulunuyoruz. Bundan sonra firmalarımızın katma değerli üretimine destek olmak, AR-GE, inovasyon çalışmalarına öncülük etmek ve siz sanayicilerimizin üretim, dağıtım, pazarlama süreçlerini geliştirmeye yönelik adımlar atmayı yegâne hedef haline getirdik. Yönetim Kurulu olarak interaktif yönetim modelini benimsemekteyiz. Bölgemizin ihtiyaçlarını sanayicilerimle istişare ediyoruz.  Bu bağlamda, iş birliği ve koordinasyon toplantıları adı altında 4 toplantı yaptık, 84 firmamızı ziyaret ettik ve etmeye devam ediyoruz. KOSGEB, kalkınma ajansları vb. desteklerden yararlanmanız adına firma bazlı danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ülkemizin en önemli sorunu haline gelen nitelikli ara eleman yetiştirmek üzere çeşitli yazılımlar, test cihazları, özellikli makinalar bulunan Gebze Teknik Üniversitemiz ve İngiltere merkezli NİKKEN kuruluşlarında paydaş olduğu ‘’Mükemmeliyet Merkezi’’ proje çalışmamızı hem Doğu Marmara Kalkınma Ajansı hem Avrupa Birliği Hibe Destek Programlarından yararlanmak adına hazırlayıp başvurularını yaptık, süreçlerini takip ediyoruz. Bununla beraber ortak iş yapma kültürü geliştirmek adına çalıştay, eğitim ve toplantılar hazırlanmaktadır. Bölgemizin ve firmalarımızın tanıtılması amacıyla broşür, katalog ve ajanda çalışmaları tamamlandı. Bu bağlamda tüm bu çalışmalarımızı rapor haline getiriyoruz, aynı zamanda çalışmalarımızı internet sitemiz üzerinden yayınlıyoruz.

Güçlü Sanayi Güçlü Türkiye

Ülkemizin ilk 10 ekonomiden biri olma vizyonu, bilgi ve teknolojiye dayalı güçlü bir sanayi sektöründen geçmektedir ve bu nedenle sanayiciler olarak çabamız ve başarımız, bireysel girişim meselesi değil, memleket meselesidir. Biz bu inançla yolumuza devam ediyoruz. Bu nedenle, her zamankinden daha fazla ‘’birlikte çalışmaya’’ odaklandığımız bir yıl olacağına inanıyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Saygılarımla

İMES OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

İRFAN KÜÇÜKAY